Jdi na obsah Jdi na menu
 


Masopust pohledem kronikářky

22. 2. 2015

 

Masopust, jeho historie a současnost

Masopust je 3 týdenní svátek, který v minulosti začínal svátkem Tří králů a končil Popeleční středou. Toto období předcházelo 4 týdennímu postnímu období před Velikonocemi, kdy se má upustit od požívání masa. Proto byl masopust oficiálně považován za svátek jídla. O masopustních rejích jsou dochovány písemné zprávy již ze 13. století, i když svátek je zřejmě ještě staršího data. O středověku mravokárci vystupovali proti rozpustilostem, které se o masopustu děly, lidi to však nijak neodradilo od záminky k bujarým oslavám. Koncem 18. století se začaly pořádat zábavy, tzv. „reduty“ - nejdříve přístupné vyšším vrstvám, později všem.

Přípravou na masopust býval čtvrtek před masopustní nedělí (tučný čtvrtek). V tento den se měl člověk najíst a napít co nejvíce, aby byl celý rok při síle. Nezbytnou součástí jídelníčku byly koblihy smažené na másle. Na stole nechyběla pálenka, klobásy a slanina. V pondělí probíhaly různé taneční zábavy a v úterý sváteční průvody maškar, hrálo se divadlo atd. Odtroubením půlnoci veškerá zábava skončila. Začínala Popeleční středa a s ní předvelikonoční postní období. Lidé věřili, že pokud budou o masopustu tancovat přes půlnoc, objeví se mezi nimi ďábel, často jako cizinec v zeleném kabátě. Na Popeleční středu bývala čočka s vajíčkem, sýr, chléb, vařená krupice nebo pečené brambory. Její termín připadá na 40. den před Velikonocemi. Do těchto 40 dnů se nepočítají neděle, proto v praxi připadá tato středa na 46. den před Velikonoční nedělí. Letos byla Popeleční středa 18. února, příští rok bude přestupný, takže 10. února a v roce 2017 až 1. března.

A jak jste na tom Vy s dodržováním tradic předvelikonočního postního období?

Pravda, v takovém rozsahu se už v dnešní době většinou nedodržuje. Ještěže se alespoň na venkově zachoval rozpustilý maškarní průvod masek. Ten letošní v sobotu 14. února se náramně vydařil. Přálo i počasí, na tom vždy hodně záleží. Sraz všech masek byl v hospodě v 7 hod. ráno, po nezbytných přípravách následovala snídaně párky, pečivo a nápoje. Asi o půl 9 hod. řidič autobusu p. Břetislav Čapek ml. z Jeníkovce odvezl 38 masek a kapelu p. Miloše Dlouhého ze Svinného na Modletín. Maškarní průvod vedl „Bílý“ p. Zdeněk Gerstner ml. U každého domu dostal dobrovolný finanční příspěvek do pokladny.  Zároveň zprostředkoval přání, co mají muzikanti u každého zahrát. Nastoupili dva tanečníci p. Josef Dostál a p. Miroslav Šimon a provedli ženy. V průvodu nechyběli tradičně holiči, řezníci, švec, policajt, židi, myslivci, kominíci, jeptiška, čarodějnice, turci, medvědář, mimina, Hurvínek s Máničkou…. atd. Vše je možné shlédnout ve fotogalerii. Z Modletína průvod zamířil na Vratkov do Hostětinek a přes Nohavici končil v Rušinově. Že kromě místních si masky často smlsly na náhodně projíždějících, je jisté. O to se postaral policajt p. Marie Dostálová. Konec průvodu byl v 15 hod. Bujaré veselí pokračovalo v hospodě. I když různých dobrot při svých zastávkách dostali účastníci dostatek, přece jen jim trochu na čerstvém vzduchu vytrávilo. Teplým gulášem a chlebem se v hostinci nasytili. Starost o proviant na svá bedra převzali ráno i odpoledne  p. V. Pešek, p. V. Čapek, p. B. Coufal a p. B. Vodička. Protože kapela hrála až do 18 hod., měli všichni možnost ještě tančit, zpívat a dovádět na sále.

Co napsat na konec? Maškara letos byla úspěšná. Jaká bude ta příští, na to si musíme počkat do roku 2017. Je dobře, že tato tradice u nás ještě zcela nezanikla.

J.V.