Jdi na obsah Jdi na menu
 


Udělení dekretu pro použávání obecního znaku a vlajky

12. 12. 2014

 

Udělení dekretu pro používání obecního znaku a vlajky

 

 navsteva-zo-v-ps-dne-28.11.2014_01.jpg

Přestože proběhla oslava schválení a předání obecního znaku a vlajky letos 26. července, nebylo to ještě všechno. Na 28. listopadu přišlo na Obecní úřad pozvání do Prahy ke slavnostnímu předání dekretu. Obec zastupoval starosta pan Vlastimil Pešek a paní Jindřiška Vodičková. Do budovy Parlamentu ČR se sjeli zástupci z různých míst České republiky.

Po nezbytných bezpečnostních opatřeních jsme byli směřování do slavnostního sálu. Krásná květinová výzdoba, vše vkusně a přitom střídmě upravené, příjemné a usměvavé mladé hostesky, to vše vyvolávalo pocit mírného napětí a očekávání.

Slavnostní akt zahájil předseda Poslanecké sněmovny pan Jan Hamáček a v krátkém projevu přivítal zástupce obcí. Následovalo jmenovité předávání dekretů. Po malém občerstvení ještě došlo ve volné debatě k zodpovězení dotazů panem předsedou. Závěrem pak poděkoval všem za práci v obcích a vyzval k prohlídce budovy. První zastavení bylo v Poslanecké sněmovně. Překvapilo nás, že prostor sněmovny působí docela malým dojmem, neboť v televizních přenosech se místnost zdá velká. Pana předsedu Jana Hamáčka doprovázel asistent, který nás seznámil s bohatou historií celého Thunovského paláce a hlavně se sálem Poslanecké sněmovny.

Tedy jen krátce. Zasedací sál Poslanecké sněmovny si svůj obdiv nezaslouží jen pro překrásnou výzdobu, ale zejména pro bohatou historii, neboť se zde po staletí utvářely české novodobé dějiny. V roce 1779 zde šlechtický rod Thunů vybudoval divadlo, které však o několik let později spolu se značnou částí paláce vyhořelo. Počátkem 19. století přešel palác do vlastnictví stavů Království českého, kteří zde zřídili svou sněmovnu. 14. listopadu 1918 zde byla na 1. zasedání Národního shromáždění vyhlášena ČSR a  T.G.Masaryk byl zvolen jejím prezidentem. Od té doby byly prostory využívány Senátem Národního shromáždění a od roku 1969 sál využívala Česká národní rada. Poslanci Parlamentu ČR se zde scházejí ke svým jednáním od 1. ledna 1993 až dodnes. Byli jsme také provedeni místnostmi, kde jsou přijímány různé delegace a mohli jsme nahlédnout i do kanceláře pana předsedy Jana Hamáčka.

Po opuštění budovy jsme procházkou přes Karlův most zamířili k Národnímu divadlu, poté Václavským náměstím vzhůru k Hlavnímu nádraží, abychom se poněkud vymrzlí, ale s příjemnými pocity a spokojení, vrátili zase domů na Železné hory.

 J.V.

Fotografie ze slavnostního aktu naleznete zde:

www.obecrusinov.cz/fotoalbum/2014/navsteva-zo-v-poslanecke-snemovne-28.11.2014/