Dětský den a kácení máje 4.6.2016

Předpověď počasí nedávala naději na pěkný, slunečný den. Obavy z přeháněk a bouřek byly oprávněné. Program pro děti na sobotní odpoledne byl už dva týdny předem připraven, tak jsme trochu zariskovali. Ráno byla vyznačena trasa v obci a další stanoviště v prostoru hřiště. Celkem bylo připraveno 10 stanovišť. Ve 14 hodin jsme zábavné odpoledne zahájili. Poznávání běžných druhů ptáků bylo pro mnohé děti trochu náročné, ale činnosti na dalších stanovištích to vynahradily. Skákalo se v pytlích, kreslilo na silnici, na chůdách bylo nutné zdolat překážkovou dráhu, poskládat puzzle. Trochu soustředění vyžadovalo lovení rybiček, hod na kelímkovou pyramidu vystřídalo srážení kuželek a střílení ze vzduchovky. Výsledkem tvoření při keramické dílně byly ozdobné přívěsky na krk a knoflíky. Během trasy, za splnění úkolů na stanovišti, získal každý účastník plno sladkostí, zajímavé časopisy, ti menší omalovánky a ještě další drobnosti. Při závěrečném hodnocení pak ještě knížku Marty Urbanové : „ Jak připlavali kapříci do Chotěboře“. Činností bylo víc než dost a tak se po vydané energii dostavil hlad. Párek v rohlíku a limonáda přišly dětem k chuti. Dospělí zaháněli hlad klobáskou a zalévali pivem. Kolem 15. hodiny dorazila paní M.Smolíková, která stejně jako loni, kreslila dětem podle předlohy vybrané motivy na obličej. Je velmi pečlivá a precizní, bez přestávky vydržela celých 5 hodin, ke spokojenosti všech dětí. Po 17. hodině došlo ještě na druhou akci dne, kácení máje. S velkým halasem dorazila motorizovaná romská společnost, která dostala zálusk odcizit dosud stojící máj. Po domácku vyrobený  dopravní prostředek s ozdobenou a slámou vystlanou károu, přivezl velmi početnou romskou rodinu v patřičných kostýmech. Nelze si pamatovat všechny vtipné dialogy, ale zábava to byla neskutečná. Ani hajný s puškou jim nenahnal  žádný strach. Je dobře, že bylo veselo, a že jsou stále ve vesnici  lidé, kteří mají zájem pobavit. Patří jim za to poděkování. Pokácená máj byla vydražena, získali ji Iveta a Martin Plíškovi. Obě akce probíhaly za hudebního doprovodu, který zajistil p. Libor Čapek. Došlo i na taneční kreace, ty předvedli ti, kterým ještě přebývala nějaká energie. Na závěr ještě poděkování všem těm, kteří se aktivně podíleli nejen na přípravě, ale i na zdárném průběhu obou akcí. Všichni jsme byli rádi, že nám i počasí, přes všechny obavy, vydrželo.

Fotografie z alkce si můžete prohlédnout na tomto odkaze:

obecrusinov.rajce.idnes.cz/Detsky_den_akaceni.jpg_kaceni_maje_6_2016/

duben