Oslavy 620. výročí obce

vyroci-620.jpg

Uspořádat oslavy a sezvat, pokud možno všechny rodáky žijící mimo obec, dalo nemálo starostí. Řada z nich žije v různých částech ČR. Nakonec se sešlo tolik lidí, že se sotva vešli do hostinského sálu a to ještě někteří dorazili až odpoledne. Oslavy byly zahájeny ranním budíčkem v 9.00 hodin. Návštěvníci se začali scházet a sjíždět velmi brzy. Prezentace rodáků trvala celou hodinu. Mimorušinovských bylo zapsáno celkem 93. Slavnostně vyzdobený sál se rychle zaplnil. Ještě před oficiálním zahájením oslav mohli zájemci v prostorách hostince shlédnout autorskou výstavu obrazů p. Miloslava Vidourka z nedalekých Čečkovic, amatérskou tvorbu p. Jany Březinové z Přibyslavi – háčkované a šité doplňky, malované obrázky a nebo si prohlédnout novou techniku v hasičské zbrojnici. Kdo se zajímal o historii, nahlížel do obecních kronik. Setkání uvedla přivítáním rodáků, hostů a všech ostatních návštěvníků p. J. Vodičková. Nejprve v přehledném referátu hovořil p. starosta V. Pešek. Po stručné zmínce o historii obce se zaměřil na seznámení se změnami a novinkami v obci za uplynulých 20 let, tj. od posledního setkání rodáků v r. 1997. Panu Jaroslavu Pátkovi poděkoval a předal za dlouholeté sponzorování obce dárkový balíček. O symbolech obce, znaku a praporu, pak hovořila kronikářka p. J. Vodičková. Pak se zaměřila na život zemana Jana Hertvíka, neboť tato osobnost vybudováním dřevěné tvrze v době husitské, položila základ pro naší dnešní obec. Následovalo promítání historických snímků, které zapůjčili místní občané. U starších návštěvníků to vyvolalo řadu vzpomínek. Novější snímky byly prezentací současných změn v obci. Po chutném obědě, jehož sponzorem bylo ZD Maleč, tradičně vepřový řízek a bramborový salát, následovalo občerstvení. Nápoje sponzorovala firma Dřevokov Chotěboř. Vynikající koláčky napekly místní ženy předem a nešetřily přísadami. Však také na požádání sdělovaly recepty. Po polední pohodě přišlo na řadu fotografování. Následoval průvod obcí s hudbou, mažoretkami z Junioru Chotěboř, které vedla p. Lenka Mečiarová, hasiči a komu to zdravotní stav dovolil, tak se také připojil. Průvod byl zakončen položením věnce u pomníku padlých a státní hymnou. Počasí se vydařilo a tak další program mohl pokračovat venku na místním hřišti. Menší děti se vydováděly na skákacím hradu, ty trochu starší vyzkoušely zorbing. Hodně radosti si užily při stříkání z malých hasičských stříkaček na postavené plechovky. Za odměnu dostaly v místním obchodu zmrzlinu, kterou sponzorovali rušinovští hasiči. Zájemci se mohli projíždět obcí v kočárech tažených koňmi. Neuvěřitelné kousky předváděl fakír Ondřej Hašek z Jeřišna. Po setmění měl ještě další vystoupení – ohňovou show. K tanci a poslechu hrála hudební skupina TANDEM ke spokojenosti všech věkových kategorií. Catering zajišťoval osvědčený Pavel Kučera z Chotěboře. O nápoje se postaral místní SDH Rušinov. Není třeba snad ani uvádět, že po celou dobu se návštěvníci dobře bavili. V průběhu dne bylo slyšet pochvalné hodnocení a to je pro nás ta nejlepší odměna. Velké poděkování je třeba vyjádřit všem, kteří se na veškerých přípravách podíleli. Děkujeme!

Fotografie z oslav 620. výročí založení obce Rušinov si můžete prohlédnout na tomto odkaze:

obecrusinov.rajce.idnes.cz/Rusinov_620_let_obce%2C_rodaci_7_2017/

prosinec